Sınır Devriyesi – 1. Bölüm: İlk Görüşme

Yorum bırakın

Ekim 23, 2013 tarafından miraysasioglu

Türkiye’nin ilk kendine yardım televizyonu İyi Hissetmek TV bu sezon da yepyeni bir programla karşınızda: Sınır Devriyesi! Sınır Devriyesi, yıllarca “iyileşmez” olarak kabul edilmiş ve psikoloji biliminin arkalarına itilmiş olan bir bozukluğu, Borderline/Sınır Kişilik Bozukluğu’nu konu alıyor. 

Borderline/Sınır Kişilik Bozukluğu ayrılma problemleri, duygusal çalkantılar, boşluk hissi, öfke kontrol problemleri, kötüye kullanılma, boyun eğicilik, bağımlılıklar ve mod atlamaları ile seyreden; kişinin ilişkilerini olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir bozukluktur. Yapılan araştırmalar bu bozukluğun Şema Terapi ile tedavi edilebildiğini göstermektedir.

Kişilik bozukluğu düzeyinde olmasa da, hepimiz zaman zaman sorunlarla başa çıkmakta borderline savunmalara başvurabiliriz. Psikonet ekibi de çok sıkıntı yaratan bu durumlarla başa çıkabilmek için, kişilere kendine yardım yolları sunma motivasyonu ile yola çıkmış, Sınır Devriyesi’nin temelleri de böyle atılmıştır.

Şema Terapisti Dr. Alp Karaosmanoğlu ve Uzm. Miray Şaşıoğlu tarafından hazırlanıp sunulan olan programa Tiyatro Oyuncusu Neslihan Arol da Borderline bir danışanı (Aysun) canlandırarak destek vermiştir.

İlk bölümde, Aysun’un ilk terapi seansından bölümler sunulmuş; Sınır Kişilik Bozukluğu, Şema Terapi’nin önemli kavramlarından biri olan “modlar” kavramı ile açıklanmıştır. İlerleyen bölümlerde, yine terapi seansından örnekler verilerek, farklı modlar (Kopuk korungan, cezalandırıcı ebeveyn, terkedilmiş çocuk, kızgın/dürtüsel çocuk, sağlıklı erişkin) detaylı bir biçimde tanıtılacak ve başa çıkma yolları üzerinde durulacaktır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Ay ay

ve yeni yazılar e-postama da gelsin dersen tıkla!

Diğer 4.447 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: